Based on current tallies, 130,000 students cast ballots from 1,170 schools in over 200 municipalities.

The complete results by municipality, school board and individual school can be found here: http://studentvote.ca/oncivic2014/results/municipality.php

Here’s a quick summary of who elementary and secondary students elected as mayor or reeve in their municipality:

  • Town of Ajax: Steve Parish
  • Township of Alfred and Plantagenet: Jean-Yves Lalonde
  • Town of Amherstburg: Aldo DiCarlo
  • Township of Armstrong: Robert Éthier
  • Town of Arnprior: David Reid
  • Municipality of Arran-Elderslie: Paul Eagleson
  • Township of Asphodel-Norwood: Doug Pearcy
  • Town of Aurora: John Gallo
  • Town of Bancroft: Scott Munro
  • City of Barrie: Jeff Lehman 
  • City of Belleville: Taso Christopher
  • Town of Blind River: Sue Jensen
  • Town of the Blue Mountains: Duncan McKinlay
  • Municipality of Bluewater: Paul Klopp
  • Town of Bracebridge: Graydon Smith
  • Town of Bradford West Gwillimbury: Doug White
  • City of Brampton: Linda Jeffrey
  • County of Brant: Ron Eddy
  • City of Brantford: Chris Friel
  • Municipality of Brighton: Mark Walas
  • Township of Brock: Terry Clayton
  • Municipality of Brockton: Dave Inglis
  • City of Brockville: David Henderson
  • Town of Bruce Mines: Lory Patteri
  • Township of Brudenell, Lyndoch, and Raglan: Michael McCloskey
  • City of Burlington: Rick Goldring
  • Town of Caledon: Allan Thompson
  • City of Cambridge: Doug Craig
  • Town of Carlton Place: Wendy J. LeBlanc
  • Village of Casselman: Daniel LaFleur
  • Township of Cavan Monaghan: Scott McFadden
  • Municipality of Central Elgin: David Marr
  • Municipality of Central Huron: Jim L. Ginn
  • Township of Central Frontenac: Frances L. Smith
  • Municipality of Central Manitoulin: Gerry Strong
  • Municipality of Centre Hastings: Tom Deline
  • Township of Chatsworth: Bob Pringle
  • City of Clarence-Rockland: Guy Desjardins
  • Township of Centre Wellington: Kelly Linton
  • Township of Chapleau: Thomas Prue
  • Municipality of Chatham Kent: Randy Hope
  • Municipality of Clarington: Adrian Foster
  • Township of Clearview: Alicia Savage
  • Town of Collingwood: Sandra Cooper
  • Township of Cramahe: Patricia S. Westrope
  • Town of Deep River: Joan Lougheed
  • Township of Douro-Dummer: James Murray Jones
  • City of Dryden: Shayne MacKinnon
  • Town of East Gwillimbury: Virginia Hackson
  • Township of Elizabethtown-Kitley: Jim Pickard
  • City of Elliot Lake: Rick Hamilton
  • Town of Erin: Allan Alls
  • Town of Espanola: Jill Beer
  • Township of Essa: Terry Dowdall
  • Town of Essex: Bill Baker
  • Town of Fort Erie: Wayne H. Redekop
  • Town of Gananoque: Erika Demchuk
  • Township of Georgian Bay: James Walden
  • Town of Georgina: Margaret (Jordan) Quirk
  • Town of Goderich: Kevin Morrison
  • Town of Gravenhurst: Paisley V. Donaldson
  • Town of Greater Napanee: Robert Dorey
  • City of Greater Sudbury: Brian Bigger
  • Municipality of Greenstone: Renald Y. Beaulieu
  • Municipality of Grey Highlands: Paul McQueen
  • City of Guelph: Karen Farbridge
  • Haldimand County: Ken Hewitt
  • Town of Halton Hills: Rick Bonnette
  • City of Hamilton: Ejaz Butt
  • Township of Hamilton: Donna Cole
  • Town of Hanover: David C. Hocking
  • Town of Huntsville: Scott Atchison
  • Municipality of Huron East: Bernie MacLellan
  • Town of Innisfil: Gord Wauchope
  • Town of Iroquois Falls: Pat Britton
  • Town of Kapuskasing: Alan Spacek
  • City of Kawartha Lakes: Andy Letham
  • City of Kenora: David S Canfield
  • Township of Killaloe, Hagarty and Richards: Janice Visneskie Moore
  • Municipality of Kincardine: Anne Eadie
  • Township of King: Steve Pellegrini
  • City of Kingston: Rick Downes
  • Town of Kingsville: Nelson Santos
  • Town of Kirkland Lake: Tony Antoniazzi
  • City of Kitchener: Daniel Glenn-Graham
  • Township of Lake of Bays: Bob Young
  • Town of Lakeshore: Tom Bain
  • Municipality of Lambton Shores: Bill Weber
  • Town of LaSalle: Adrien Bezaire
  • Town of Laurentian Hills: Dick Rabishaw
  • Municipality of Leamington: John Paterson
  • Town of Lincoln: Rob Condotta
  • City of London: Matt Brown
  • Township of Loyalist: Rob Purvis
  • Township of Madawaska Valley: Kim Love
  • Municipality of Magnetawan: Sam Dunnett
  • Township of Manitouwadge: Andy Major
  • Township of Mapleton: S. Neil Driscoll
  • Town of Marathon: Richard (Rick) Dumas
  • Town of Markham: Frank Scarpitti
  • Township of Mattice-Val Côté: Michel Briere and Maurice Tanguay (tie for Mayor)
  • Municipality of Meaford: Barb Clumpus
  • Town of Midland: Gord McKay
  • Town of Milton: Gord Krantz
  • Township of Minden Hills: Brent Devolin
  • Town of Minto: George A. Bridge
  • City of Mississauga: Bonnie Crombie
  • Town of Mississippi Mills: John Levi
  • Town of Moosonee: Wayne Taipale
  • Township of Muskoka Lakes: Alice Murphy
  • Town of New Tecumseth: Bob Marrs
  • Town of Newmarket: Tony Van Bynen
  • City of Niagara Falls: Jim Diodati
  • Town of Niagara-on-the-Lake: Dave Eke
  • Township of Nipissing: Pat Haufe
  • Norfolk County: Charlie Luke
  • City of North Bay: Al McDonald
  • Township of North Dumfries: Sue Foxton
  • Township of North Dundas: Eric Duncan
  • Township of North Frontenac: Ron Higgins
  • Township of North Glengarry: Chris McDonell
  • Municipality of North Grenville: David Gordon
  • Township of North Kawartha: Jim Whelan
  • Municipality of North Perth: Julie Behrns
  • Municipality of Northern Bruce Peninsula: Milt McIver
  • Town of Oakville: Rob Burton
  • Town of Orangeville: Rob Adams
  • City of Orillia: Steve Clarke
  • City of Oshawa: John Henry
  • Township of Otonabee-South Monaghan: Dave Nelson
  • City of Ottawa: Jim Watson
  • City of Owen Sound: Ian Boddy
  • Town of Parry Sound: Jamie McGarvey
  • Town of Pelham: Dave Augustyn
  • City of Pembroke: Ed Jacyno
  • Town of Penetanguishene: Gerry Marshall
  • Town of Perth: John Fenik
  • Township of Perth South: Robert Wilhelm
  • Town of Petawawa: Robert Sweet
  • Town of Petrolia: John McCharles
  • City of Pickering: Dave Ryan
  • City of Peterborough: Maryam Monsef
  • Town of Plympton-Wyoming: Lonny Napper
  • Village of Point Edward: Larry MacKenzie
  • City of Port Colborne: John Maloney
  • Town of Prescott: Sandra Lawn
  • City of Prince Edward County: Jeff Goddard
  • Township of Puslinch: Dennis Lever
  • City of Quinte West: Jim Harrison
  • Town of Richmond Hill: Dave Barrow
  • Township of Red Rock: Garry Nelson
  • Town of Renfrew: Don Eady and James Miller (tie for Mayor)
  • Township of Sables-Spanish Rivers: Leslie Gamble
  • City of Sarnia: Mike Bradley
  • Town of Saugeen Shores: Mike Smith
  • Municipality of Sault Ste. Marie: Christian Provenzano
  • Township of Scugog: Tom Rowett
  • Township of Seguin: Bruce Gibbon
  • Township of Severn: Mike Burkett
  • Town of Shelburne: Kenneth Bennington
  • Township of Sioux Narrows-Nestor Falls: Chan Motlong
  • Town of Smiths Falls: Shawn James Pankow
  • Town of Smooth Rock Falls: Michel Arsenault
  • Township of South Algonquin: Jane Dumas
  • Township of South Frontenac: Ron Vandewal
  • Township of South Glengarry: Ian McLeod
  • Municipality of South Huron: Jim Dietrich
  • Township of South Stormont: Jim Bancroft
  • Township of Southgate: Brian Milne
  • Municipality of Southwest Middlesex: Doug Reycraft
  • Township of Springwater: Linda Collins
  • City of St. Catharines: Jeff Burch
  • Municipality of St.-Charles: Hank Allen
  • Township of St. Clair: Steve Arnold
  • Town of St. Marys: Al Strathdee
  • City of St. Thomas: Heather Jackson
  • Township of Stone Mills: Clarence Kennedy
  • City of Stratford: Dan Mathieson
  • Township of Tay: Scott Warnock
  • Town of Tecumseh: Gary McNamara
  • Municipality of Thames Centre: Jim Maudsley
  • Town of Thessalon: James Orlando
  • City of Thorold: Robert Gabriel
  • City of Thunder Bay: Ken Boshcoff
  • City of Timmins: Steve Black
  • Township of Tiny: George Lawrence
  • City of Toronto: Doug Ford
  • Municipality of Trent Hills: Hector Macmillan
  • Township of Uxbridge: Bob Shepherd
  • City of Vaughan: Maurizio Bevilacqua
  • Town of Wasaga Beach: Cal Patterson
  • Township of Wainfleet: April Jeffs
  • Township of Warwick: Todd Case
  • City of Waterloo: Dave Jaworsky
  • City of Welland: Barry Sharpe
  • Township of Wellesley: Paul Hergott
  • Township of Wellington North: Andy Lennox
  • Municipality of West Grey: Kevin Eccles
  • Township of West Lincoln: Douglas Joyner
  • Municipality of West Nipissing: Joanne Savage
  • Village of Westport: Daniel John Grunig
  • Town of Whitby: Ros Whitby
  • Town of Whitchurch-Stouffville: Justin Altmann
  • Township of Whitewater Region: Doug Shields
  • Municipality of Whitestone: Chris Armstrong and Alan Ladd (tie for Mayor)
  • Township of Wilmot: Terry Broda
  • City of Windsor: Drew Dilkens
  • City of Woodstock: Trevor T. Birtch
  • Township of Woolwich: Sandy Shantz