Blog

Student Vote NWT 2015: The Results

On November 23, students across the Northwest Territories took on the roles of election officials and cast ballots for the election candidates running in the 2015 territorial election.

As of 8pm MT, 370 votes were reported from 10 schools representing 13 electoral districts.

Results Breakdown:

FRAME LAKE
ROY ERASMUS – 1 vote
JAN FULLERTON – 2 votes (Elected)
KEVIN O’REILLY – 1 votes
DAVID WASYLCIW – 1 votes

Participating school: Range Lake North School

GREAT SLAVE
GLEN ABERNETHY – 3 votes (Elected)

CHRIS CLARKE – 0 votes

Participating school: Range Lake North School

INUVIK BOOT LAKE
DESMOND Z LOREEN – 13 votes
ALFRED MOSES – 56 votes (Elected)

Participating school: East Three Secondary School

INUVIK TWIN LAKES
JIMMY KALINEK – 53 votes (Elected)

ROBERT C MCLEOD – 43 votes

Participating school: East Three Secondary School

KAM LAKE
DAVE RAMSAY – 4 votes
KIERON TESTART – 19 votes (Elected)

Participating schools: Range Lake North School, N.J. Macpherson School

MACKENZIE DELTA
FREDERICK BLAKE, JR – 6 votes (Elected)

WILLIAM FIRTH – 1 vote
DAVID KRUTKO – 0 votes
NORMAN SNOWSHOE – 1 vote

Participating school: Chief Paul Niditchie School

NAHENDEH
ROSEMARY GILL – 4 votes
ARNOLD HOPE – 5 votes
KEVIN MENICOCHE – 7 votes
DENEZE NAKEHK’O – 8 votes
DENNIS NELNER – 0 votes
RANDY SIBBESTON – 6 votes
SHANE THOMPSON – 14 votes (Elected)

Participating schools: Echo-Dene School, Chief Julian Yendo School, Louie Norwegian School

NUNAKPUT
ETHEL-JEAN GRUBEN – 1 vote
JACKIE JACOBSON – 6 votes (Elected)
ROBERT KUPTANA – 0 votes
HERBERT NAKIMAYAK – 4 votes
JOHN STUART, JR – 1 vote

Participating school: Angik School

RANGE LAKE
CAROLINE COCHRANE – 11 votes
DARYL DOLYNNY – 12 votes (Elected)

Participating school: Range Lake North School

TU NEDHE-WIILIDEH
TOM BEAULIEU – 2 votes (Elected)

RICHARD EDJERICON – 0 votes

Participating school: Range Lake North School

YELLOWKNIFE CENTRE
JULIE GREEN – 24 votes
ROBERT HAWKINS – 31 votes (Elected)

Participating schools: Mildred Hall School, Range Lake North School, École J.H. Sissons School

YELLOWKNIFE NORTH
EDWIN CASTILLO – 1 vote
SEAN ERASMUS – 0 votes
BEN NIND – 1 vote
CORY VANTHUYNE – 1 vote
DAN WONG – 2 votes (Elected)

Participating school: Range Lake North School

YELLOWKNIFE SOUTH
ROBERT R. MCLEOD – 5 votes (Elected)

NIGIT’STIL NORBERT – 3 votes
SAMUEL ROLAND – 0 votes

Participating school: Range Lake North School

 

A total of 15 schools registered to participate, representing 13 of 19 NWT electoral districts. You can view all registered schools on our interactive map: 

Leave a comment