Results by Electoral District

Vote Count

Results by Candidate


Elected Candidate Political Party Electoral District Vote Count Vote %
Saba Javed Yukon New Democratic Party Copperbelt North 0 0%
Currie Dixon Yukon Party Copperbelt North 0 0%
Ted Adel Yukon Liberal Party Copperbelt North 0 0%
Scott Kent Yukon Party Copperbelt South 13 0%
Sheila Robertson Yukon Liberal Party Copperbelt South 5 0%
Kaori Torigai Yukon New Democratic Party Copperbelt South 4 0%
Charlie Dagostin Yukon Party Klondike 41 0%
Sandy Silver Yukon Liberal Party Klondike 29 0%
Chris Clarke Yukon New Democratic Party Klondike 16 0%
Luke Campbell Yukon Liberal Party Kluane 2 0%
Wade Istchenko Yukon Party Kluane 2 0%
Dave Weir Yukon New Democratic Party Kluane 1 0%
Brad Cathers Yukon Party Lake Laberge 39 0%
Tracey Jacobs Yukon Liberal Party Lake Laberge 28 0%
Ian Angus Yukon New Democratic Party Lake Laberge 27 0%
Patty Wallingham Yukon New Democratic Party Mayo Tatchun 0 0%
Peter Grundmanis Yukon Party Mayo Tatchun 0 0%
Jeremy Harper Yukon Liberal Party Mayo Tatchun 0 0%
Erik Pinkerton Yukon New Democratic Party Mount Lorne - Southern Lakes 15 0%
John Streicker Yukon Liberal Party Mount Lorne - Southern Lakes 12 0%
Eric Schroff Yukon Party Mount Lorne - Southern Lakes 9 0%
Jeanie McLean (Dendys) Yukon Liberal Party Mountainview 17 0%
Michelle Friesen Yukon New Democratic Party Mountainview 16 0%
Ray Sydney Yukon Party Mountainview 14 0%
Coach Jan Prieditis Independent Mountainview 8 0%
Stacey Hassard Yukon Party Pelly Nisutlin 0 0%
George Bahm Yukon New Democratic Party Pelly Nisutlin 0 0%
Katherine Alexander Yukon Liberal Party Pelly Nisutlin 0 0%
Yvonne Clarke Yukon Party Porter Creek Centre 0 0%
Shonagh McCrindle Yukon New Democratic Party Porter Creek Centre 0 0%
Paolo Gallina Yukon Liberal Party Porter Creek Centre 0 0%
Francis van Kessel Yukon New Democratic Party Porter Creek North 0 0%
Staci McIntosh Yukon Liberal Party Porter Creek North 0 0%
Geraldine Van Bibber Yukon Party Porter Creek North 0 0%
Ranj Pillai Yukon Liberal Party Porter Creek South 0 0%
Colette Acheson Yukon New Democratic Party Porter Creek South 0 0%
Chad Sjodin Yukon Party Porter Creek South 0 0%
Vanessa Thorson Yukon New Democratic Party Riverdale North 155 0%
Cory Adams Yukon Party Riverdale North 98 0%
Nils Clarke Yukon Liberal Party Riverdale North 86 0%
Cynthia Lyslo Yukon Party Riverdale South 51 0%
Tracy McPhee Yukon Liberal Party Riverdale South 41 0%
Jason Cook Yukon New Democratic Party Riverdale South 41 0%
Raj Murugaiyan Yukon Liberal Party Takhini Kopper King 0 0%
Kate White Yukon New Democratic Party Takhini Kopper King 0 0%
Morgan Yuill Yukon Party Takhini Kopper King 0 0%
Annie Blake Yukon New Democratic Party Vuntut Gwitchin 3 0%
Pauline Frost Yukon Liberal Party Vuntut Gwitchin 1 0%
Amanda Brown Yukon Liberal Party Watson Lake 18 0%
Patti McLeod Yukon Party Watson Lake 7 0%
Emily Tredger Yukon New Democratic Party Whitehorse Centre 71 0%
Dan Curtis Yukon Liberal Party Whitehorse Centre 30 0%
Eileen Melnychuk Yukon Party Whitehorse Centre 10 0%
Ron Davis Yukon New Democratic Party Whitehorse West 113 0%
Richard Mostyn Yukon Liberal Party Whitehorse West 58 0%
Angela Drainville Yukon Party Whitehorse West 30 0%

Participating Schools


School Name (Click to view results) Ballots Requested Vote Count
Chief Zzeh Gittlit School 20 4
CSSC Mercier 100 59
École Émilie-Tremblay 244 201
École Whitehorse Elementary 90 94
Elijah Smith Elementary 100 55
F.H. Collins Secondary School 700 264
Ghuch Tla Community School 50 36
Golden Horn Elementary School 23 22
Hidden Valley School 100 94
J.V. Clark School 5 0
Johnson Elementary School 16 25
Kluane Lake School 4 5
Robert Service School 240 86
Selkirk Elementary School 22 16
Takhini Elementary School 17 0
Vanier Catholic Secondary School 100 133
Watson Lake Secondary School 90 0
Wood Street Centre 18 17